Zaawansowane technologicznie materace. Stanowią bardzo dobre podparcie dla ciała, dostosowując się do jego budowy i przyjmowanej w czasie snu pozycji. A to dzięki zastosowaniu wypełnienia z pianki termoelastycznej, nazywanej pianką Visco, która pod wpływem temperatury i nacisku adaptuje się do sylwetki, a po ustaniu oddziaływania wraca do oryginalnego kształtu. Materace te zapewniają wysoki komfort użytkowania i posiadają wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Świetnie odciążają kręgosłup, mięśnie oraz stawy. Dzięki redukcji nacisku polecane są osobom z problemami krążenia, przejawiającymi się, m.in. drętwieniem kończyn, a także osobom narażonym na powstawanie odleżyn. Elastyczna struktura materaca daje uczucie miękkiego otulenia.
To materace, które cechuje zróżnicowany wkład. Wykonane są zazwyczaj z bardzo popularnego surowca, tj. pianki poliuretanowej oraz pianek innych rodzajów. Mogą mieć prostą budowę, czyli w całości są wykonane z jednego rodzaju pianki lub bardziej złożoną – składają się wówczas z kilku warstw różnych pianek, co pozwala dywersyfikować ich właściwości. Producenci stale udoskonalają materiały, aby w jeszcze większym stopniu przyczyniały się do komfortu snu. Pianki cechują się dużą elastycznością, dzięki czemu dostosowują się do sylwetki, dając jej odpowiednie podparcie, a także stwarzają poczucie delikatnego otulenia ciała. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza są odpowiednie dla alergików, gdyż tworzą środowisko niesprzyjające rozwojowi alergenów.
Zapewniają komfortowe i higieniczne warunki snu. Lateks jest materiałem bardzo elastycznym, dzięki czemu dopasowuje się z łatwością do budowy ciała, zapewniając użytkownikowi doskonałe podparcie kręgosłupa i mięśni. To materace z dobrą wentylacją, którą zawdzięczają specjalnym otworom. Dzięki nim pianka lateksowa posiada właściwości antyalergiczne, nie gromadzi kurzu i roztoczy. A ponadto absorbuje nadmiar wilgoci, ale jej nie zatrzymuje. Niewątpliwym walorem materacy lateksowych jest też to, że są jednymi z najbardziej wytrzymałych. Lateks jest odporny na odkształcenia i utrzymuje swoje właściwości przez wiele lat.
Współcześnie są to materace ze sprężynami kieszeniowymi. Utworzone są z niepołączonych ze sobą sprężyn, z których każda znajduje się w osobnym materiałowym woreczku, tzw. kieszonce. Dzięki brakowi wzajemnego połączenia sprężyny pracują autonomicznie, uginając się odpowiednio do nacisku w danej części materaca. Wyróżniamy wśród nich tzw. materace multipocket z dużą gęstością sprężyn. Taka konstrukcja zapewnia jeszcze lepsze dopasowanie do kształtu ciała i pozycji snu. Uzupełnieniem wypełnienia są różnego rodzaju pianki, które izolują sprężyny od bezpośredniego kontaktu z ciałem, zapewniając większy komfort i pozwalając lepiej dostosować właściwości materaca do oczekiwań użytkownika.
To rodzaj specjalnej nakładki na materac główny, tzw. topper. Są one bardzo praktycznym rozwiązaniem. Pełnią funkcję ochronną lub pozwalają dostosować powierzchnię spania do własnych oczekiwań. Są alternatywą dla zakupu nowego materaca, jeśli obecny z jakichś względów się nie sprawdza. Mają cienką i lekką konstrukcję, ich grubość to zaledwie kilka centymetrów. Nie posiadają sprężyn. Wytwarzane są z różnego rodzaju pianek o różnych właściwościach, stąd można dopasować je do swoich preferencji. Łatwo je zrolować i zabrać w podróż. Mogą posłużyć jako nakładka na łóżko hotelowe, zapewniając komfort i higienę snu, albo jako samodzielny materac do noclegu na biwaku.
Szczególnie polecany rodzaj materaca dla osób, które na co dzień zmagają się z różnego rodzaju wadami postawy i bólami kręgosłupa, a także słabszym krążeniem. Zapewniają dobry, regenerujący sen poprzez właściwe ułożenie ciała na całości materaca. Punktowe podparcie i specjalnie dobrane strefy wewnętrznej konstrukcji najlepiej dopasowują się do ciężaru w każdym miejscu docisku. Dzięki wentylacji warstw zastosowanych materiałów piankowych i ich właściwościach ograniczających rozwój grzybów i pleśni materace te są doskonałym wyborem dla alergików. Pozytywne właściwości medyczne potwierdzają opinie specjalistów oraz uzyskane certyfikaty.