Leżąc na materacu, nie zdajemy sobie sprawy, że każda część naszego ciała wywiera inny nacisk na powierzchnię spania. Zupełnie inny nacisk wywierany jest przez głowę, ramiona, biodra, nogi czy stopy. Jest to o tyle istotne, że każda z tych części ciała potrzebuje innego podparcia, dlatego w większości materacy wyróżnić można specjalne strefy twardości, dzięki którym ciało i kręgosłup utrzymane zostają w stabilnej pozycji podczas snu. W takim razie, czym tak właściwie są strefy twardości w materacach? Z iloma strefami twardości materac będzie najlepszy?

Czym są strefy twardości w materacach?

Strefy twardości to nic innego jak poziome odcinki na powierzchni materaca, które charakteryzują się zmienną wypornością. Taki podział materaca pozwala na idealne podparcie każdej części ciała, od głowy po stopy. Dobrze wiemy, że nogi i biodra potrzebują zupełnie innego podparcia niż głowa czy szyja. Właśnie w celu zapewnienia odpowiedniego podparcia każdej części ciała powstały materace z wydzielonymi strefami twardości w obrębie jednej powierzchni spania.

3, 5, a może 7 stref twardości?

Wygodny i komfortowy sen to taki, podczas którego nasze ciało podparte stabilnie w każdym punkcie. W zależności od materaca możemy wyróżnić 3, 5 lub 7 stref twardości. W tym przypadku obowiązuje najprostsza zasada, im więcej stref twardości tym lepiej. W materacach z trzema strefami twardości mamy do czynienia z wzmocnieniem strefy środkowej, jest to minimum jakie powinien zapewnić materac podczas snu. Zdecydowanie lepszym i popularniejszym rozwiązaniem są materace z 5 lub 7 strefami twardości. Materace z pięcioma strefami zapewniają odpowiednie podparcie nóg, bioder, pasa, ramion i głowy, natomiast w materacach z siedmioma strefami wsparcie zapewnione ma całe ciało: głowa, barki, odcinek lędźwiowy, miednica, uda, łydki i stopy.

Wybierając materac do spania, należy zwrócić uwagę na wiele elementów, które mogą wpłynąć na jakość naszego snu. Strefy twardości materaca to obecnie standard w wysokiej jakości produktach. Dlatego warto zainwestować w materac z jak największą ilością poziomych stref twardości. Więcej o prawidłowym podparciu ciała i doborze twardości w poprzednim wpisie: Twardość materaca – jak wybrać?