Jaka twardość materaca będzie dla mnie odpowiednia? Jest to bardzo częste pytanie, jakie zadają sobie klienci podczas zakupów do sypialni. Materac stanowi podstawę dobrego i regeneracyjnego snu, nie może być ani za miękki, ani za twardy. Może być wykonany z najlepszych jakościowo materiałów, jednak przy nie odpowiedniej twardości powierzchni spania nie zapewni nam prawidłowego podparcia, a co za tym idzie komfortu i wygody. Twardość materaca to jeden z głównych parametrów, który musi być idealnie dopasowany do naszych oczekiwań i budowy ciała.

Twardość materaca – dlaczego jest ważna?

Materac ma za zadanie zapewnić stabilne podparcie ciała podczas snu. Kręgosłup niezależnie od przyjętej pozycji powinien być ułożony w linii prostej, dzięki czemu mięśnie ulegną odpowiedniemu rozluźnieniu. Spanie na za miękkim lub za twardym materacu może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie i poranne samopoczucie. Mogą pojawić się bóle pleców, zaburzenia snu, a co za tym idzie, rozdrażnienie i obniżona koncentracja w ciągu dnia.

Symbole twardości materacy

Materace oznaczone symbolem H1 przeznaczone są dla osób, których waga nie przekracza 60 kg. Często wybierane dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Materace H2 i H3 to średnio-twarde modele, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Polecane są osobom, które ważą więcej niż 60 kg, jednakże nie więcej niż 90 kg. Osobom ważącym powyżej 90 kg poleca się materace oznaczone symbolem H4. Są to modele wykonane z gęstych pianek i mocnych sprężyn, które sprawdzą się w sypialniach osób lubiącym bardzo twardą powierzchnię spania.

Należy również pamiętać, że każdy z nas inaczej odczuwa twardość materaca. Różnimy się budową ciała, mamy inne preferencje dotyczące twardości, dlatego nie zawsze należy kierować się samymi oznaczeniami na materacach. W przypadku problemu z wyborem lub jeśli jest to nasz pierwszy zakup, zalecamy odwiedziny w salonie z materacami, aby przetestować produkty o różnym stopniu twardości i skorzystać z porad profesjonalnych doradców.