Komfort i wygoda w pierwszych miesiącach życia dziecka to podstawowe elementy, o które stara się zadbać każdy rodzic. Ze względu na ilość czasu, jaką niemowlę spędza w łóżku, zapewnienie odpowiednio wygodnej i umożliwiającej swobodne ruchy, powierzchni spania to podstawa dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wybór odpowiedniego materaca dla niemowlaka nie jest łatwy. Decyzja, jaki materac dla dziecka kupić powinna być przemyślana i podjęte po konsultacjach ze specjalistami. Zatem, na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca dla niemowlaka?

Po pierwsze – certyfikaty i bezpieczeństwo

Zastanawiając się jaki materac dla noworodka będzie najlepszy, należy zwrócić szczególną uwagę na atesty i certyfikaty, jakie posiada wybrany przez nas materac. Dobrze wiemy, jak dużo czasu niemowlę spędza w łóżeczku, dlatego bezpieczeństwo jest podstawową kwestią, którą powinniśmy się kierować przy wyborze materaca. Odpowiednie standardy higieny, jak i bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania zapewnia Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka. Jest to certyfikat, dzięki któremu rodzice mają pewność co do jakości wykorzystanych materiałów oraz staranności wykonania produktu. Produkty dla dzieci posiadają również inne atesty jak: Atest Higieniczny PZH, certyfikat „Bezpieczny dla dziecka” lub OEKO-TEX.

Po drugie – odpowiednia twardość materaca

Materac powinien tworzyć idealne warunki do snu oraz pozwalać na swobodne ruchy niemowlaka, dlatego twardość powierzchni spania jest istotnym czynnikiem przy wyborze materaca dla dziecka. Materacyk do łóżeczka powinien zapewnić idealne podparcie ciała przy zachowaniu odpowiedniej miękkości, dzięki której rozwój kręgosłupa i mięśni dziecka nie zostanie zaburzony. Dlatego w pierwszych latach życia dziecka zaleca się stosowanie materacy o średniej twardości. Nieprawidłowy stopień twardości materaca może przyczynić się do pogłębiania dysfunkcji rozwijającego się ciała dziecka.

Po trzecie – wypełnienie materaca

Budowa materacy dla dzieci opiera się w głównej mierze na wysokiej jakości piankach o właściwościach antybakteryjnych, antyseptycznych oraz antyalergicznych. Dlatego producenci przykładają dużą wagę do odpowiedniej przewiewności komponentów, które zapewnią również absorpcję nadmiaru wilgoci. Prawidłowa cyrkulacja powietrza skutecznie zapobiega gromadzeniu i rozwojowi niebezpiecznych dla organizmu dziecka alergenów i bakterii. Obok wysokiej higieniczności istotna jest również wytrzymałość pianek, dzięki której materac spełni swoje zadanie przez kilka lat, zapewniając prawidłowy rozwój dziecka. Do najpopularniejszych materacy dla dzieci zalicza się modele z wkładem lateksowym, pianką poliuretanową oraz materiałem wysokoelastycznym.

Przed zakupem pierwszego materaca dla niemowlaka warto skonsultować się ze specjalistami i dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniej powierzchni spania dla dziecka.